Стали відомі результати засідання «Харківський рахунок». Хто ж в рейтингу?

Такого театрального сезону, яким він видався цього року, не можливо було уявити навіть у страшних думках. Для всіх стало несподіванкою, який  «сюрприз»   приготувало нам 21 століття: через світову пандемію довелося поставити життя на паузу і чекати кращих часів для його поновлення.  Карантин вплинув на всі сфери життєдіяльності, але, мабуть, найболючіше вдарив по культурі, театру. Колектив Будинку актора ім. Леся Сердюка НСТДУ взагалі пішов у відпустку за свій рахунок, через неможливість вести діяльність. Театри зачинені, актори та інші працівники театрів на простої, хтось з них на підробітках кур’єрами, офіціантами тощо. Виживати потрібно всім.

Мали що показати театральні колективи, готували приголомшливі прем’єри, але… Багато прем’єрних вистав, перформансів, подій не відбулося за сезон 2019-2020 рр. як на сценах державних, так і професійних недержавних театрів через COVID-19. 

Проте, традиції не хотілось відміняти, тож, щойно відбулися карантинні послаблення — вже в черговий раз зібралися з завлітами театрів (до речі, вони презентували вистави але не мали права голосувати за театр в якому працюють), театральними критиками, людьми, які знаються на театральній справі, пишуть про театр та можуть дати оцінку театральному процесу, на засіданні «круглого столу» «Харківський рахунок» за підтримки Харківського міжобласного відділення Національної спілки театральних діячів України. Зібралися, аби обговорити  події та підбити підсумки нестандартного сезону, що минув. Нагадаємо, що в 2019 року формат було змінено, пройшов деякий ребрендінг зустрічей. Вирішено було збиратися двічі на рік, в пік активного сезону і підбивати підсумки сезону, що пройшов в новій неформальній обстановці, з анкетуванням і обговоренням вистав, що наберуть більшу кількість балів і голосів.  Сталося це після того, як голова ХМВ НСТДУ, заслужений артист України Ігор Арнаутов відгукнувся на ініціативу театрального критика, заслуженого діяча мистецтв України Сергія Васильєва і підтримав його ідею проведення на базі Харківського Будинку актора ім. Леся Сердюка неформального засідання «круглого столу», на кшталт столичного «Київського рахунку».

Нет описания.

Неофіційний театральний рейтинг вистав, відзначених критиками як помітні удачі в неповному театральному сезоні, цього разу вийшов таким: 

12 місце з одним балом і голосом:

  • Театр «Время Ч» — прем’єра «Тариф».

11 місце розділили з двома балами і одним голосом:

  • Харківський національний академічний театр опери та балету ім. М. В. Лисенка/Схід OPERA з концертом до Дня закоханих  «HELLO MUSICAL».
  • Харківський академічний театр музичної комедії – музична комедія «Сімейна авантюра, або Вона на все згодна» (В. Ільїн, В. Лукашов, Ю.Рибчинський).

10 місце з двома голосами і двома балами посів:

  • Харківський академічний російський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна з виставою «Три товариші» (Е.М.Ремарк).

На 9 місці опинилися з пятьма балами і одним голосом дві прем’єри:

  • комедія «Старший син» за О.Вампіловим, TEATR P.S.  
  • вистава «ЖэЗэЛэ» за творами   Василя Шукшина. Харківський театр «SaXaLin UA».

Восьме місце за прем’єрою Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т. Г.  Шевченка  «Шум за сценою» (Майкл Фрейн) . Віддано 3 голоси, в підсумку – 7 балів.

На сьомому місці – прем’єра Харківського театру «ЛанжеронЪ» – вистава-етюд за п’єсою Миколи Коляди з циклу «Кренделя» — «Ніжність» (8 балів, 2 голоси).

На шостому місці – Прем’єра Харківського театру для дітей та юнацтва – музична казка «Пані Метелиця».

Ну і п’ятірка переможців неофіційного рейтингу харківських критиків:

5-е місце (11 балів, 3 голоси) вистава «Бременські музики» (за казкою Братів Грімм)  Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка.

4-е місце (12 балів, 4 голоси) вистава на воді «Лебедине озеро» (П.І.Чайковський)  Харківського національного театру опери та балету імені М. В. Лисенка/Схід Opera.

3-е місце (13 балів, 3 голоси) вистава за твором Ф.Г.Лорки «Йєрма» від Харківського академічного російського драматичного театру імені О. С. Пушкіна.

2-е місце (13 балів, 4 голоси) – у вистави «Вишневий сад» (А.П.Чехов) Харківського академічного російського драматичного театру імені О. С. Пушкіна.

І беззаперечний лідер рейтингу. 1-е місце (22 бали, 6 голосів) прем’єра Харківського державного академічного театру ляльок ім. В. А. Афанасьєва -«Стійкий олов’яний солдатик» (за Г.Х.Андерсеном).

Нет описания.

Сподіваємось, на цей рейтинг звернуть увагу і організатори Незалежної театральної премії ім. В’ячеслава Панченка, лауреатів якої ми повинні будемо дізнатися та привітати вже 6 вересня цього року.

Протягом зустрічі серед театрознавців порушено ряд актуальних тем, пройшов обмін думками з приводу подальшого існування театру в період запровадженого в країні карантину.  Тож, керівники литературно-драматургічних частин театрів не тільки розповіли про прем’єри сезону, але й про плани, що через непереборні обставини були перенесені на наступний сезон. А планів, проектів і, навіть, готових вистав вже чимало, тож наступний сезон обіцяє бути яскравим і насиченим подіями!

Попереду багато цікавої роботи! Слідкуйте за театральним процесом разом з нами і будьте здорові!