“Харківський рахунок” підбив підсумки театрального сезону

           Ось і наблизилися ми до 48-го театрального сезону в Харківському Будинку актора. Останніми в сезоні на Основну сцену при аншлазі вийшли актори театру «SaXaLin UA» з виставою «РОЖЫ». Саме цей театральний колектив розпочне новий сезон вже у серпні, 15 числа, виставою «Ты SVO…» Більшість театрів Харкова також чекають на зустріч з глядачем вже у серпні-вересні 2019 року.

Багато прем’єрних вистав, перформансів, подій відбулося за сезон 2018-2019 рр. як на сценах державних, так і професійних недержавних театрів.  Більшість з них вже полюбилися глядачам, які відвідують такі вистави не один раз.  Спрацьовує «сарафанне радіо» і на цікаві події йдуть все більше глядачів. Попит народжує пропозицію, тож деякі театри не зважаючи на спекотні місяці, знаходяться у творчому пошуку і готують нові вистави навіть влітку.

Аби поговорити про найбільш актуальні і значущі театральні події сезону, що минув, та підбити підсумки ми, за доброї традиції, зібралися з театральними критиками, людьми, які знаються на театральній справі, пишуть про театр та можуть дати оцінку театральному процесу, на засіданні «круглого столу» «Харківський рахунок» за підтримки Харківського міжобласного відділення Національної спілки театральних діячів України. Нагадаємо, що в 2019 року формат було змінено, пройшов деякий ребрендінг зустрічей. Вирішено було збиратися двічі на рік, в пік активного сезону і підбивати підсумки сезону, що пройшов в новій неформальній обстановці, з анкетуванням і обговоренням вистав, що наберуть більшу кількість балів і голосів.  Сталося це після того, як голова ХМВ НСТДУ, заслужений артист України Ігор Арнаутов відгукнувся на ініціативу театрального критика, заслуженого діяча мистецтв України Сергія Васильєва і підтримав його ідею проведення на базі Харківського Будинку актора ім. Леся Сердюка неформального засідання “круглого столу”, на кшталт столичного «Київського рахунку». «Модератором» і почесним гостем вже вдруге став ініціатор Сергій Васильєв.

Неофіційний театральний рейтинг вистав, відзначених критиками як помітні удачі, цього разу вийшов таким: 

12 місце розділили з одним балом і голосом:

 • Харківський національний академічний театр опери та балету ім. М. В. Лисенка з виставою «Містерії Пандори»
 • театр «Нефть» з виставою «Страждання на Гончарівці»
 • вистава театру «Арабески» «Ромео. Джульєтта. Класична комедія» за підтримки Українського культурного фонду.
 • Харківський академічний російський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна з виставою «Любов і тіло у валізі».

11 місце з двома голосами посіли:

 • Харківський академічний російський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна з виставою «Нігілісти»
 •  «Та, що вмирає». Вистава за оповіданням сучасної української письменниці Маріанни Кіяновської харківського театру «Публіцист» спільно з Харківською обласною фундацією “Громадська альтернатива”.
 • Харківський театр для дітей та юнацтва з виставою «Кіт проти Людожера»

На 10 місці опинилася вистава «Любов» (4 бали, 2 голоси) за п’єсою Марка Кропивницького  «Де зерно, там і полова». Містична драма на 2 дії. Харківський академічний український драматичний театр ім. Т. Шевченка.

Дев’яте місце – за виставою «Сніг у Флоренції « (5 балів, 1 голос) TEATR P.S. Драма за поетичною п’єсою Ліни Костенко на одну дію. 

На восьмому – прем’єра Харківського академічного театру музичної комедії – оперета Імре Кальмана «Фіалка Монмартру» (6 балів, 2 голоси).

На сьомому місці – одразу 3 вистави з 7-ма балами:

 •  «Пожалів дурень дурочку». Театр 19. (3 голоси).
 •  «РОЖЫ» Театр SaXaLin UA. (3 голоси)
 • «Еврідіки більше немає». Харківський академічний російський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна. (3 голоси)

На шостому – Харківський академічний російський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна з виставою «Герой нашого часу».

Ну і п’ятірка переможців неофіційного рейтингу харківських критиків:

 

5. “Онєгін» Харківський академічний російський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна. (8 балів, 2 голоси).

4. Прем’єра Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т. Г.  Шевченка «Піаніно у траві» (9 балів, 2 голоси)

3. Театр «Ланжерон» – моно вистава «Моня» (10 балів, 3 голоси)

2. «Любов до трьох апельсинів». Харківський національний академічний театр опери та балету ім. М. В. Лисенка (12 балів, 4 голоси)

 І беззаперечний лідер рейтингу. Відрив в 11 балів! Перше місце! Вистава «Діти райка». Харківський державний  академічний театр ляльок ім. В. І. Афанасьєва. (33 бали, 7 голосів) 

 

Протягом зустрічі серед театрознавців порушено ряд актуальних тем, пройшов обмін думками з приводу висунення кандидатур на лауреатство в різних номінаціях Незалежної театральної премії ім. В’ячеслава Панченка.

Так, на номінацію «Яскравий адміністратор» запропоновано таких знаних у театральному середовищі людей:

 1. Арнаутов Ігор Анатолійович – директор Харківського Будинку актора ім. Леся Сердюка, голова Правління ХМВ НСТДУ, заслужений артист України.
 2. Бичко Сергій Анатолійович – директор Харківського академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна, заслужений працівник культури України
 3. Решетняк Володимир Вікторович – директор Харківського державного академічного театру ляльок ім. В. І. Афанасьєва, заслужений працівник культури України

В номінації «Ветеран сцени» запропонували:

Від Харківського державного академічного театру ляльок ім. В. І. Афанасьєва відразу два претенденти, це

 1. Рубінський Олексій Юрійович – народний артист України
 2. Бардуков Володимир Олексійович – заслужений артист України.

далі:

 • Клепікова Ірина Вікторівна – головний балетмейстер Харківського академічного театру музичної комедії, заслужена артистка УРСР
 • Маляр Володимир Миколайович – художній керівник Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка, народний артист України
 • Тимошенко Вікторія Миколаївна – заслужена артистка України, Харківський академічний російський драматичний театр ім. А. С. Пушкіна

«Яскравою театральною подією сезону» запропонували назвати один з варіантів:

 1. Музично-драматичний перформанс «Син людський». У постановці взяли участь: драматичні артисти харківських театрів, Камерний хор ім. В.С. Палкіна Харківської обласної філармонії, естрадно-симфонічний оркестр, мультимедійна група ХДАДМ, популярні харківські співаки, артисти аматорських театрів – всього понад 200 осіб на сцені! Прем’єра відбулася 16 червня в День Святої Трійці на головній сцені міста – в Харківському національному академічному театрі опери та балету ім М. В. Лисенко Гармонійне злиття різних видів мистецтва – музика, хореографія, драма, 3D-проекція і відео-меппінг, художній світ, живопис, а також масштабні декорації відтворили життя часів стародавнього Сходу з подіями з життя Ісуса Христа.
 2. Вистава «Дядя Ваня». Молодий театр “Detur”. Дипломний спектакль студентів 4-го курсу кафедри майстерності актора драматичного театру і кіно в постановці заслуженого діяча мистецтв України Степана Пасічника.

«Яскравий співробітник за сценою». В цій номінації театральні критики хотіли би бачити одного за наступних кандидатів:

 1. Гуріна Світлана Іванівна – помічник режисера Харківського академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна.
 2. Азбукін Олександр Георгійович – помічник художнього керівника Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка.

Одразу 5 талановитих артистів претендують, за версією критиків, на номінацію «Яскравий виконавець»:

 1. Гуриненко Геннадій Юрійович – майстер сцени, актор Харківського державного академічного театру ляльок ім. В. І. Афанасьєва
 2. Сафонов Євген Ігорович – художній керівник, актор театру «SaXaLin UA», вистава «РОЖЫ»
 3. Панченко Денис Володимирович – Харківський національний академічний театр опери та балету ім. М. В. Лисенка, соліст балету, за роль Ромео.
 4. Святаш Владлена Владиславівна – актриса Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка
 5. Роженко Ірина Ігорівна – актриса Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка.

Також театральні критики назвали кандидатури на інші номінації:

«Яскравий вокаліст»:

 1. Лапін Олександр Володимирович – заслужений артист України, соліст (баритон) Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М. В. Лисенка
 2. Козлов Володимир Васильович – артист-вокаліст Харківського академічного театру музичної комедії
 3. Непомняща Олеся Володимирівна – артистка-вокалістка Харківського академічного театру музичної комедії

«Артист балету»:

 1. Наталя Федіна – головний балетмейстер Харківського академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна.

«Яскравий дебют»:

 1. Аракелян Владислава Олександрівна – актриса Харківського державного академічного театру ляльок ім. В. І. Афанасьєва,
 2. Цевменко Віталій Володимирович – актор Харківського театру для дітей та юнацтва – «Кіт проти Людожера», роль Кота. Також помічений в характерній ролі чекіста Тимофія у виставі «РОЖЫ», театр «SaXaLin UA».

«Яскравий художник»:

 1. Денисова Наталія Миколаївна – головний художник Харківського державного академічного театру ляльок ім. В. І. Афанасьєва
 2. Меженіна (Байтенова) Алія Сабітівна – художник, спектакль «Любов до трьох апельсинів» в Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. М. В. Лисенка

Звісно, хотілося б, щоб критики дійшли згоди у виборі кандидатур і запропонували по одному прізвищу в окремих номінаціях, але це теж результат! Тож, є над чим замислитися організаторам Незалежної театральної премії ім. В’ячеслава Панченка. Попереду багато цікавої роботи! Слідкуйте за театральним процесом разом з нами!

На изображении может находиться: 11 человек, в том числе Ольга Дорофеева, Маргарита Корнющенко, Инга Долганова, Sergey Vassilev, Ніка Хворостенко, Анна Енушевская и чепалов александр, люди улыбаются, люди стоят, борода и в помещении